۸ ماسک صورت خانگی، ساخته‌ی دست شما!
1163 بازدید | مد و زیبایی

۸ ماسک صورت خانگی، ساخته‌ی دست شما!

بکارگیری انواع روش‌های پا‌ک‌سازی، لایه‌برداری و انواع لوسیون‌ها و کر‌م‌ها راهی عالی برای درخشندگی پوست است، اما این راه‌ها غالباً پرهزینه هستند. ما از لوسیا مکن-گریوز نویسنده‌ی «رازهای زیبایی هالیوود: راه‌های نجات» و الدا آرگنتی، مسئول خط مراقبت پوستی پلانگتون در مورد ماسک‌های صورت خانگی تهیه شده با مواد اولیه‌ی موجود در منزل مصاحبه‌ای کرده‌ا‌یم.

برای همه‌ی انواع پوست

روشن‌تر کردن پوست

یک تکه از پاپایای (انبه هندی) رسیده را برش داده و دانه‌ها و پالپ آن را جدا کنید (پالپ را برای اسنک نگه دارید، که برای گوارش عالی است). داخل پاپایا را روی پوست تمیز خودتان به خصوص روی خطوط اطراف دهان و چشم‌ها، گوشه‌ی چشم، شقیقه‌ها، دست‌ها و گردن بمالید. اجازه بدهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خشک شود، سپس با آب ولرم صورتتان را بشویید. این ماسک را می‌توانید دوبار در هفته استفاده کنید. آنزیم‌های موجود در پوسته‌ی پاپایا، آسیب‌های ناشی از نور خورشید را درمان می‌کند و خال‌های ناشی از سالخوردگی را کاهش داده و پوست را نرم می‌کند. مکن-گریوز می‌گوید: «نهایتاً پوست شما روشن‌تر و با جلای بیشتری بنظر خواهد رسید».

لایه‌برداری

یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنید. به طور جداگانه یک بسته جوی دوسر ساده آماده کنید، با استفاده  از مقدار کمی آب؛یک خمیر غلیظ تهیه کنید. سپس مخلوط عسل و روغن زیتون را به جوی پخته اضافه نمایید. به آرامی دایره‌های کوچکی از مخلوط را به صورتتان به جز نواحی اطراف چشم بمالید. با آب گرم صورتتان را بشویید و به آهستگی خشک کنید. این ماسک هفته‌ای دوبار قابل استفاده است. آرگنتی می‌گوید: «جوی دوسر لایه‌های موجود را برداشته و روغن زیتون و عسل پوست را مرطوب می‌کند».

پاکیزگی

آرگنتی می‌گوید: «باور کنید یا نه، من عاشق پاک کردن پوست با روغن هستم». برای این پاکسازی پوست او یک قاشق غذاخوری ماست یونانی را با دو قاشق چایخوری روغن زیتون و نصف قاشق چایخوری روغن لیمو (با آبلیمو اشتباه نگیرید! روغن لیمو یک روغن ضروری است که در فروشگا‌ه‌های مواد غذایی سالم قابل تهیه است). مخلوط حاصل مقداری روان است اما نه طوری که به راحتی ریخته شود. آن را روی پوستتان مالیده، سپس فوراً صورتتان را با یک لیفی که در آب ولرم خوابانده شده، تمیز کنید. این ماسک را می‌توانید هر روز استفاده کنید. آرگنتی می‌گوید: «می‌توانید از یک روغن باکیفیت استفاده کرده و از شدت تمیز شدن پوستتان شگفت‌زده شوید». نیاز به یک محصول خشن‌تر نیست حتی اگر پوستتان آکنه دار باشد. فقط مراقب نواحی اطراف چشمتان باشید. (مخلوط) خیلی چسبناک است».

برای پوست‌های چرب و مستعد کک

لیفتینگ و محکم کردن پوست

دو قاشق غداخوری ماست ساده را با یک قاشق غداخوری آب لیمو (آب یک عدد لیمو) هم زده و روی صورت و گردنتان که تمیز کرده‌ا‌ید، بمالید. اجازه دهید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خشک شود. شما احساس می‌کنید که ماسک روی گردن و صورتتان سفت می‌شود. این باعث یک اثر لیفتینگ و محکم کردن پوست می‌شود. اجازه دهید ماسک برای اثرات لیفتیگ بیشتر پوست روی صورتتان بماند (تا ۱ ساعت) سپس ابتدا با آب ولرم و بعد با آب سرد صورتتان را بشویید. این ماسک می‌تواند دو یا سه بار در هفته یا هر وقت نیاز به لیفتینگ دارید، استفاده شود. مکن-گریوز می‌گوید: «این ماسک لیفتینگ صورت بلافاصله به حذف لک‌های ناشی از سالخوردگی، جای جوش و حتی کک‌ها و آکنه‌های موجود روی گونه کمک می‌کند. همچنین امکان خلاصی از رنگ پوست غیریکنواخت ناشی ار آفتاب سوختگی فراهم خواهد شد.»

پاکسازی

آرگنتی می‌گوید: «این درمان سایه‌ی اطراف چشم کمکی به رفع پف زیر چشم، آرامش و تازه کردن و انرژی بخشی به پوست شما می‌شود». این روش بسیار خنک‌کننده‌تر از روش مرسوم استفاده از تکه‌های خیار است». بعد از تمیز کردن پوست یک لیوان بابونه یا چای سبز دم کرده و اجازه دهید سرد شود. سپس دو اسفنج آرایشی تمیز را در چای بخوابانید و سپس آن را بفشارید تا مایع اضافی خارج شود. هر یک را روی یکی از چشم‌هایتان برای مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار را هر روز انجام دهید. آرگنتی اضافه می‌کند: «شما برای تمیز کردن و تنگ‌تر کردن منافذ موجود روی پوست باید از یک ماده‌ی فاقد الکل استفاده کنید. الکل بسیار مضر بوده و تنها چای کارگر است».

برای پوست‌های خشک

نرم کردن

دو قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب یا آبلیمو را با هم مخلوط کنید. سپس آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست تمیز خود اعمال کنید. با آب ولرم و سپس با آب خنک آن را از روی پوست خود بشویید. مکن گریوز می‌گوید: «این ماسک معجزه می‌کند، پوست را مرطوب کرده و pH پوست را تنظیم می‌کند. عسل رطوبت پوست را حفظ کرده و یک آنتیبیوتیک طبیعی است که زخم را التیام بخشیده و پوست را مرطوب می‌کند. سرکه‌ی سیب کمک به تنظیم pH پوست نموده و پوست آسیب‌دیده را درمان می‌کند».

مرطوب کردن

مکن گریوز برای رطوبت بخشیدن به پوست خشک، جوی دوسر و رازیانه را توصیه می‌کند. یک قاشق غذاخوری جوی دوسر را با مخلوط‌کن ریز کرده و کنار بگذارید. یک قاشق غذاخوری دانه‌ی رازیانه را به نصف فنجان آب جوشیده اضافه کنید تا چای تهیه شود. اجازه دهید دانه‌ها برای ۱۰ دقیقه خیس بخورند؛ سپس از صافی رد کرده و آن‌ها را دور بریزید. اجازه دهید تا در دمای اتاق سرد شده و سپس ۱ قاشق غذاخوری چای رازیانه با یک قاشق غذاخوری جوی آسیاب شده و ۱ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. مخلوط حاصل را به پوست تمیز خود اعمال کرده و اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند. پوستتان را با آب ولرم و سپس با آب سرد تمیز بشویید. این ماسک می‌تواند دوبار در هفته استفاده شود.

روشن کردن پوست

۲ قاشق غذاخوری خامه‌ی ترش با ۲ قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب یا آبلیمو را با هم مخلوط کنید. مخلوط حاصل را روی پوست تمیز خودتان اعمال کرده و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند. سپس با آب ولرم و با آب خنک (نه سرد) بشویید. این ماسک دوبار در هفته قابل استفاده است. این ماسک پوست شما را درمان و لایه‌برداری کرده و پوست را روشن و مرطوب می‌کند. منافذ پوست را ترمیم کرده، جای آکنه‌ها را از بین برده و مانع ایجاد کک و مک خواهد شد».

برگرفته از: darbab.com

نظرات کاربران

بدون نظر

نظر شما