چگونه به فرزندمان در مورد پول آگاهی دهیم؟
993 بازدید | خانواده

چگونه به فرزندمان در مورد پول آگاهی دهیم؟

فرزند شما چند سال دارد؟ آیا مفهوم پول، درآمد، خرج کردن و پس انداز را درک می کند؟ واقعا خنده دار است که تنها بداند پول روی درخت سبز نمی شود؛ اگر در تمام عمرش تنها کارتون پینوکیو را هم دیده باشد خیلی بیشتر از اینها باید بداند؛ مگر اینکه شما کوتاهی کرده باشید. صحبت کردن راجع به پول و دخل و خرج منزل با فرزندتان اصلا کار بدی نیست. شما به عنوان والدین مسئولید کمکش کنید تا در جنبه آگاهی های مالی هم رشد کند.

۱. حقیقتی غیرقابل انکار و نکته ای مهم که در سطح جهانی به آن توجه می شود آن است که برای به دست آوردن پول باید به سختی کار کرد و به دقت از آن محافظت کرد.

بی ثباتی اقتصاد جهانی طی ۵ سال گذشته اهمیت آموزش مدیریت امور مالی به فرزندان را افزایش داده. آغاز این روند از سنین پایه می تواند مهارت ها و آموزه های سودمندی در اختیار فرزندان قرار دهد تا در طول زندگی خود به درستی آنها را مورد استفاده قرار دهند. مطالعات مختلفی که در این زمینه صورت گرفته؛ همگی مؤید این مطلب است که آموزش از سنین پایه برای نهادینه شدن مفهوم مدیرت امور مالی لازم است.

هر گروه سنی از علائق، میزان تمرکز و توجه مختلفی برخوردار هستند. از این رو برای گروه های مختلف سنی روش های مختلف آموزشی باید مورد استفاده قرار گیرد.

۲. ممکن است زمانی که به خرید می روید یا پای تبلیغات تلویزیون هستید از دست خواستنی های فرزندتان کلافه شوید. پس در «نه» گفتن درنگ نکنید. دست رد زدن به هوس‌ها و خواسته‌های بی شمار و بی معنای کودک بدان معنا نیست که شما پدر و مادر نالایق یا بدجنسی هستید، در حقیقت با «نه» گفتن به او خدمت می‌کنید.

حرکتی ساده را در نظر بگیرید: والدین به جای آنکه از فرزندشان بخواهند عملی را انجام دهد، ترجیح می‌دهند خودشان آن ‌را انجام دهند؛ مانند حمل کیف مدرسه در مسافتی هرچند کوتاه.

۳. شما نباید همیشه برای تفریح و سرگرمی های فرزندتان پول در اختیارش بگذارید. برای فرزندتان متناسب با سنش، شرایط اقتصادیتان و میزان پولی که ممکن است به آن نیاز پیدا کند، پول توجیبی هفتگی یا ماهیانه تعیین کنید. برخی از هزینه ها را که حتی برای مدرسه باید پرداخت کند مانند لوازم التحریر و خوراکی زنگ های تفریح را به عهده خود او بگذارید. در این صورت هم قدر پول را بهتر می داند و هم راه هایی برای صرفه جویی پیدا خواهد کرد. حتی اگر شما بسیار متمکن هستید اجازه ندهید فرزندتان به چشم یک چک سفید امضا به شما بنگرد.

۴. به فرزندتان یاد دهید از وسائلش درست استفاده کند و از آنها به خوبی نگهداری کند. چرا شما هر سال باید کیف و کفش و برخی وسائل دیگر را که به دلیل بی احتیاطی و بی توجهی فرزندتان قابلیت استفاده ندارند تهیه کنید.

۵. به خواسته‌های مضحک بچه‌ها که هنگام خروج از مغازه‌ها و رستوران‌ها از پدر و مادرشان پول می‌گیرند تا هله هوله‌های شیرین بخرند، دست رد بزنید. این خوراکی‌ها برای دندان‌ها خوب نیستند، عادات نادرست پول خرج کردن را در آنها تقویت می‌کند و توقع و انتظاری در بچه‌ها به‌وجود می‌آورد که پدر و مادرها را دیوانه می‌کند؛ علاوه بر این ها شما در منزل حتما تدارک مواد غذایی مورد نیاز و حتی هوس های کودکتان را در حد معقول کرده اید.

۶. به فرزندتان بیاموزید بعد از خارج شدن از اتاق یا دستشویی و هنگام خواب چراغ اتاق را خاموش کند و از چکه نکردن شیر آب بعد از استفاده مطمئن شود. برایش توضیح دهید این عمل نه تنها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود بلکه برای کره‌زمین نیز مفید است. حتی اگر غرغر کند. کاری کنید که از جایش بلند شود و چراغ‌های اضافی را خاموش کند.

۷. فرزندانتان را در برخی از تصمیماتتان دخالت دهید. مطمئنا این امر به تصمیماتی که می‌گیرید بستگی دارد اما می‌توانید در موقعیت‌های متعددی از نظر او استفاده کنید. و در این تصمیم گیری ها او با نظرات شما در مورد خرج کردن هم بیشتر آشنا خواهد شد. مثلا می فهمد برای خرید کالایی که مدت زمان طولانی مورد استفاده خانواه قرار خواهد گرفت کیفیت خوب با قیمت مناسب را فدای قیمت و کیفیت پایین نمی کنید.

۸. فرزندتان را با پول ها و ارزش هر کدام آشنا کنید. هنگام خرید یا سوار شدن به تاکسی پول را به او بدهید تا پرداخت کند. اگر هنوز خیلی کوچک است به همان میزان خرید پول در اختیارش قرار دهید و زمانی که بزرگ تر شد هنگام دریافت بقیه پولش از فروشنده یا راننده تاکسی به او بیاموزید که تعداد پول ها مهم نیست و ارزش هر پول با دیگری چقدر تفاوت دارد.

۹. به او نشان ‌دهید که بدون آنکه خرید کند می‌تواند از مغازه‌ها و بوتیک‌ها دیدن کند، تا از این طریق قیمت‌ها و کیفیت اجناسی که تخفیف خورده‌اند را با هم مقایسه کند، حراجی‌ها را بررسی کند و… . همچنین فرزندتان یاد می گیرد که وارد شدن به یک مغازه به این معنا نیست که حتما چیزی باید بخریم.

۱۰. مطمئن شوید که فرزندتان مفهوم زمان را درک می‌کند. به دست آوردن چیزهای مورد علاقه‌مان مستلزم تلاش و برنامه‌ریزی است. چنانچه فرزند شما خواستار هدیه‌ای حتی به عنوان کادوی تولد یا عیدی است که قبلا برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌اید، از او بخواهید پوستر کوچکی ازکالای دلخواهش تهیه کند، سپس مبلغ آن ‌را روی پوستر بنویسد و مربع‌های کوچکی زیر عکس بکشد. هر مربع نشانگر یک واحد پول است. به محض آنکه فرزندتان از جایی پولی به‌دستش رسید، از او بخواهید یک ضربدر درون یک مربع بگذارد و آن پول را در جای امنی مثل قلک یا درون پاکتی که مخصوص این خرید کنارگذاشته‌اید، بگذارد. اجازه دهید خودش این عمل را انجام دهد و پولش را نگه دارد. به او بگویید که همیشه نمی‌توانیم هر چیزی که دلمان خواست را فورا به‌دست آوریم. گاه برای به‌دست آوردن کالای مورد علاقه مان باید پول کنار بگذاریم و به زمان نیاز داریم. همه چیز حاضر و آماده از آسمان به زمین نمی‌افتد.

۱۱. شما هم سعی می کنید درآمدتان را هوشمندانه خرج کنید؛ پس برای آنکه به فرزندانتان کمک کنید تا در آینده به خریداران باهوشی تبدیل شوند، باید به آنها بگویید که ممکن است از چیزی خوششان بیاید که قبلا یکی از دوستانشان آن‌ را خریده است. در چنین حالتی قبل از خرید می‌تواند از دوستش بپرسد به چه دلیل از این شیء خوشش آمده و آیا واقعا ارزش خرید را دارد. یا مثلا به او بگویید بهتر است همان جنس را در زمان حراج با قیمت کمتری خریداری کند.

۱۲. به فرزندتان بیاموزید که بدون پول هم می‌توان لحظات خوشی را گذراند! فعالیت‌هایی هستند که به همراه فرزندتان می‌توانید بدون آنکه مبلغ زیادی هزینه کنید از انجامشان لذت ببرید.

- به کتابخانه بروید.
- به پیک نیک بروید. و او همراه دوستانش می‌تواند در پارک بازی کند.
- کیک و بیسکوئیت‌های خانگی درست کنید که حقیقتا هم خوب از آب درمی‌آید.
- خمیر درست کنید یا گل بازی کنید. بچه‌ها عاشق این هستند که دست‌هایشان را کثیف کنند.

۱۳. بازی‌های رایانه ای و تلویزیون تنها سرگرمی‌هایی نیستند که فرزندتان می تواند در اختیار داشته باشد. با اینکه نباید بچه‌ها را در این مورد ناامید کنید چرا که از همه چیز گذشته، بعد از دیدن برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های رایانه‌ای بچه‌ها در مورد آن با یکدیگر صحبت می‌کنند، با این‌حال زندگی آنان نباید حول‌محور بازی‌های فاقد تحرک که آنها را از نور آفتاب و از بودن با خانواده دور نگه می‌دارد، بگردد. البته بازی‌های رایانه ای به مقدار کم بد نیست به‌ویژه بازی‌های نسل جدید که این امکان را به فرزند شما می‌دهد تا فعالیت بدنی داشته باشد یا حتی بازی‌هایی که خود فرزند شما در آن نقش ایفا می‌کند و زبان او تقویت می‌شود.

۱۴. فرزندتان می تواند در عوض انجام بعضی از کارها در زمان های خاصی که شما صلاح می دانید از شما پول دریافت کند. حتی او می تواند با استفاده از هنر یا مهارتی که دارد در مدرسه درآمد داشته باشد. مثلا ساختن کارتهای تبریک یا وسائل زینتی و فروش آن به همکلاسی ها و یا تعمیر ساعت، موبایل و حتی رایانه دوستان در صورتی که در این امور مهارتی دارد و لطمه ای به درسش نمی زند چه ایرادی دارد؟

۱۵. برای یادگیری و درک برخی از این درس‌ها، گذشت زمان لازم است. این در حالی است که برخی دیگر از این درس‌ها به راحتی در زندگی روزانه به‌کارگرفته می‌شود. فرزندان شما می‌توانند به‌تدریج عادات ماندگار درست خرج کردن را بنا نهند. می‌توانند یاد بگیرند که پول اگر به درستی اداره شود، می‌تواند برای انسان کار کند نه آنکه انسان مجبور باشد برای پول کار کند.

برگرفته از: phow.ir

نظرات کاربران

بدون نظر

نظر شما