اعتماد به نفس کودکان را نابود نکنیم
1097 بازدید | خانواده

اعتماد به نفس کودکان را نابود نکنیم

بسیاری از مشکلات کنونی مابه دلیل رفتارهایی است که در کودکی با ما شده، پس بیایید رفتار درست با کودکان را بیاموزیم، اگر بچه ندارید در رابطه با کودکان اطرافتان این موارد را رعایت کنید.

داشتن اعتماد به نفس بنیاد سلامتی روانی کودک شما است. این همچنین کلید موفقیت آنها به عنوان یک بزرگسال است. برخی جملات موجب نابودی اعتماد به نفس در کودک می شود چرا که بچه ها نسبت به حرف پدر و مادر و اطرافیان بسیار حساس هستند.

آنچه که کودکان درباره خود احساس می کنند می تواند روی اعمال آنها تاثیر بگذارد. بچه هایی که درباره خود احساس خوبی دارند، به نظر می رسد که راحت تر از پس مشکلات بر می آیند و به طور طبیعی بسیار خوش بین هستند. بچه هایی با اعتماد به نفس پایین از طرف دیگر، در برابر چالش ها دچار خشم و سردرگمی می شوند. اگر آنها نسبت به خود احساس ترحم داشته باشند، حل کردن مشکلات برای آنها بسیار سخت خواهد بود.

1. نمی تونی اون کارو انجام بدی!

آیا اتفاق افتاده که کودک شما خواسته کاری را انجام دهد و شما احساس کرده اید که او نمی تواند؟ برای مثال وقتی بچه می خواهد خودش آب بردارد و شما می دانید که دستش به لیوان نمی رسد.می گویید که: " صبر کن الان میام " ولی بچه تلاش می کند تا لیوان را بردارد، لیوان روی زمین می افتد و می شکند. شما با عجله می پرید و می گویید: " من بهت گفتم تو نمی تونی، چرا صبر نکردی من بیام "

جملاتی نظیر این می تواند احساس بسیار بدی از شکست در ذهن کودک ایجاد کند. به جای عکس العمل قبلی سعی کنید از او حمایت کنید با گفتن جملاتی نظیر " اشکال نداره، تو سعیتو کردی ولی هنوز به اندازه کافی قدت بلند نیست. مهم نیست "

2. خنگ نباش

به عنوان یک پدر و مادر زمان هایی وجود دارد که احساس خستگی و عصبی بودن می کنید و جملاتی مثل این می گویید:" تو خیلی دست و پا چلفتی هستی " یا " خنگ نباش ". این اتفاق می تواند زمانی بیفتد که مثلا بچه چیزی را ریخته و یا سوال کودکانه ای پرسیده است. اگر شما معمولا از این اصطلاحات منفی استفاده می کنید،می تواند تاثیر بدی روی بچه داشته باشد،طوری که او باور کند که بی فایده و احمق است!

شما باید سعی کنید جملاتتان را تغییر دهید. مثلا استفاده از "دوباره امتحان کن ولی این بار آرومتر انجام بده " یا " اگه این کارو با دو تا دست انجام بدی خیلی راحت تره " می تواند موثر باشد.

اگر کودک شما به دفعات بشنود که شما به دیگران می گویید که او دست و پا چلفتی است، از آنجایی که کودکان والدین را باور دارند، ممکن است واقعا حرف شما را باور کند و در این صورت تغییر آن کار سختی خواهد بود.

سعی کنید کودکتان را تشویق کنید. وقتی کاری را درست انجام می دهد از او تعریف کنید ودر صورت اشتباه با نقد سازنده و پیشنهاد های مفید به او کمک کنید. به جای تمرکز روی نتایج،به تلاش کودک پاداش بدهید.

3. برچسب چاق یا لاغر

جملاتی درباره ظاهر و وزن می تواند عمیقا روی بچه ها تاثیرگذار باشد، به خصوص وقتی بزرگ می شوند. رسانه ها و فشار همه جانبه برای داشتن اندام عالی، موجب اختلال در غذا خوردن کودکان می شود.

اظهار نظرهایی نظیر " گنده نشده؟ " یا " وای، وزنش زیاد شده "، در ذهن کودک باقی می ماند. اگر کودک شما اضافه وزن دارد، تعریف مرتب می تواند در این شرایط مفید باشد. شما باید از کودکتان تعریف کنید و به او یاد آوری کنید که چقدر خوب به نظر می رسد. اگر لباس جدیدی می پوشد باید به او بگویید که چقدر زیبا به نظر می رسد. باید برایش توضیح دهید که افراد با هم فرق دارند وهرکس به همان صورت که هست، موجودکاملیست .

4. نقد منفی

بسیاری از والدین هنگام برخورد با مسائل مربوط به اعتماد به نفس احساس می کنند نباید دیگر از فرزندان خود انتقاد کنند. این درست نیست. شما هنوزباید نظم و انضباط مناسب و مرزهای تعیین شده ای را اعمال کنید. استحکام و راهنمایی بخشی از یک پدر و مادر خوب بودن است. اما زمانی که شخصیت و توانایی فرزندتان را مورد انتقاد قرار می دهید، به اعتماد به نفس او آسیب می رسانید.

برای مثال وقتی کودک شما تلاش زیادی برای نقاشی کردن یک خانه می کند، با هیجان زیاد شما را صدا می کند تا نقاشی او را ببینید. وقتی خانه را می بینید متوجه می شوید که شکل پنجره ها اشتباه است یا در، خیلی بزرگ است. اشتباه شما در این هنگام اشاره کردن به آن نکته است. این کار باعث خرد کردن کودک شده و تمام لذت و غروری که ازکارش برده را نابود می کند. به جای آن باید خلاقیت و ابراز وجود کودک را تحسین کنید. به او بگویید که چقدر نقاشی اش فوق العاده است. برخورد منفی و اشاره به خطاهای نقاشی، موجب ساخته شدن اعتماد به نفس کودک نمی شود. شاید بعدا بتوانید بپرسید: " فکر می کنی چی کار باید بکنی تا پنجره ها یه کم واقعی تر بشه؟"

عوامل زیادی هستند که روی افزایش اعتماد به نفس کودکان تاثیر گذار هستند. به هر حال به عنوان پدر و مادر، اگر کودکان را تشویق کنید و آنها را بپذیرید و دوست داشته باشید، حتی وقتی که اشتباه می کنند، بچه ها می آموزند که خودشان را بپذیرند و سطح اعتماد به نفسشان بالا می رود که این بدون شک یک فاکتور اصلی در شادی آینده آنها خواهد بود.

برگرفته از: ibanoo.ir

نظرات کاربران

بدون نظر

نظر شما