10 حقیقت باور نکردنی درباره آغوش گرفتن  و نوازش کردن که شما را تحت تاثیر قرار می دهد
14100 بازدید | روابط

10 حقیقت باور نکردنی درباره آغوش گرفتن و نوازش کردن که شما را تحت تاثیر قرار می دهد

بر همه آشکار است که وقتی رابطه جدیدی را آغاز می کنید در آغوش گرفتن باعث ایجاد حس خوب می شود. این چیزی است که وقتی مجرد هستید آنرا تا حد زیادی از دست می دهید. در واقع می دانید که دلیل علمی برای این امر وجود دارد. بله واقعیت دارد! در آغوش گرفتن مزایای شگفت انگیز بسیاری دارد—بنابراین این مقاله را بخوانید, بعد از خواندن این مقاله دلتان می خواهد که کسی را در آغوش بگیرید!

1. در آغوش گرفتن و نوازش اکسی توسین آزاد می کند.

اکسی توسین (Oxytocin) هورمونی است که از حس خوب گرفته تا احساس وابستگی به دیگران برعهده این هورمون است. Oxytocin در عمل نوازش کردن حیاتی است, همانطور که در ادامه خواهید دید مزایای فراوان آن آمده است.

2. در آغوش گرفتن و نوازش سیستم ایمنی بدنتان را بهبود می بخشد.

وقتیکه در عشق غرق باشید احساس شکست ناپذیری می کنید, انتشار ماده اکسی توسین را در بدنتان تجربه می کنید. این هورمون احساس خوبی به شما می دهد حسی که انگار کسی دیگر نمی تواند به شما آسیبی برساند—که قابلیت باور نکردنی است! همچنین سطح انتشار هورمون هایی را که برای مبارزه به عفونت کمک می کند را افزایش می دهد. بنابراین, اساسا, دارید سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کنید چونکه احساس خیلی خوب و سالمی دارید. قدرت تفکر مثبت—و احساس دوست داشتن و در امان بودن—واقعا جواب می دهد!

3. در آغوش گرفتن و نوازش درد را تسکین می دهد.

نه تنها سیستم ایمنی بدنتان را بهبود می بخشد, نوازش کردن و آزاد شدن هورمون اکسی توسین سطح دردتان را کاهش خواهد داد. هر موقع که گردن تان صدمه دیده باشد, چکار می کنید؟ آنرا ماساژ می دهید, درست است؟ حتی نوازش ساده ای مانند این باعث آزاد سازی مقدار کافی اکسی توسین می شود که باعث می شود احساس بهتری پیدا کنید, بنابراین تصور کنید که این هورمون چه تاثیری قوی می تواند داشته باشد!

4. در آغوش گرفتن و نوازش باعث می شود که روابط تان عمیق تر شود.

ارتباط برقرار کردن در روابط بسیار مهم است, اما مردم اغلب فراموش می کنند که در آغوش گرفتن تا چه حدی می تواند موثر و معنا دار باشد. وقتی کارتان خیلی استرس آور است به خانه می آیید و دیگر نمی توانید راجع به کارتان فکر نکنید, با اینکار تاثیر منفی بروی روابط تان می گذارید. در عوض, حالا تصور کنید به خانه می آیید و حتی برای 10 دقیقه هم در روز شده شریک زندگی تان را در آغوش می گیرید. این وقفه مختصر از استرس روزمره زندگی تان نه تنها به شما تمام مزایای ذکر شده در اینجا را می دهد, بلکه روابط تان را همچنین عمیق تر می کند. با اینکار تمرکز صرف بروی شریک زندگی تان و احساسی که به او دارید را خواهید داشت.

5. در آغوش گرفتن و نوازش می تواند به بیشتر از آن ختم شود.

حتی لمس بدون شهوت می تواند باعث آزاد شدن دوپامین (dopamine) شود, دوپامین هورمونی است که تمایلات جنسی را افزایش می دهد. گرفتن یک آغوش شیرین و یا ماساژ پس از یک روز کاری سخت می تواند کار را به فراتر از این هم بکشد, که برای هر دوی شما اینکار برد-برد است! داشتن فعالیت جنسی منظم باعث تعمیق رابطه تان می شود. همچنین, رابطه جنسی مسکن استرس قوی, و راهی آسان برای داشتن فعالیت فیزیکی می باشد.

6. در آغوزش گرفتن و نوازش به مادران کمک می کند.

آیا اصطلاح “اکسی توسین” را در مورد شیر دهی و یا زایمان شنیده اید؟ چونکه نه تنها این ماده شیمیایی باعث بوجود آمدن احساس خوب بین زوجین می شود—بلکه همچنین برای مادر و کودک نیز مفید می باشد. اکسی توسین به آرامش مادر کمک می کند, بطوریکه شیر دهی مادر خیلی راحتر می شود. آن هورمون همچنین خواب بهتر را ممکن می سازد, حتی زمانی که مادر مشکلات خواب با کودک تازه متولد شده در خانه داشته باشد.

7. در آغوش گرفتن و نوازش اضطراب اجتماعی را کاهش می دهد.

اکسی توسین الهام بخش تفکر مثبت است. کمک می کند چشم انداز خوش بینانه ای نسبت به جهان داشته باشید. که به این معنی است که وقتی به مهمانی می رسید که فقط در آن یک نفر را می شناسید و او را در آغوش می گیرید, حس خوبی پیدا می کنید و به تبع آن اجتماعی تر هم می شوید. اینطور حس می کنید که می توانید همه را در مهمانی تحت تاثیر خودتان قرار دهید. و با آن اکسی توسینی که به سرعت در بدن تان جریان پیدا می کند, برنده خواهید شد!

8. در آغوش گرفتن و نوازش استرس را کاهش می دهد.

کاملا واضح است, درست است؟ اکسی توسین هورمون طبیعی شگفت آوری است که مزایای زیادی را برای بدن انسان دارد. طبیعی است که تمامی این تاثیرات مثبت برای مواجه شدن با استرس هم خوب عمل می کند. احساس ارتباط بیشتری با همسر خودتان می کنید, احساس اعتماد بنفس بیشتری در موقعیت های اجتماعی خواهید داشت, سیستم ایمنی بدن تان قوی تر می شود—در مورد چه چیزی دیگر استرس دارید؟ شما عالی هستید, از نوازش اشباع شده اید, عاشقاته زندگی می کنید. از آن لذت ببرید!

9. در آغوش گرفتن و نوازش خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

بله— دوباره هورمون اکسی توسین! تمامی مزایای ذکر شده بالا با هم به معنی استرس کمتر, اضطراب کمتر, فشار خون پایین تر است —و ریسک خطر کمتر ابتلا به بیماری های قلبی را هم— به آن اضافه کنید! چونکه قلب تان شادتر است تحت تاثیر استرس و بیماری فعالیت نمی کند, شما سالمتر خواهید بود.

10. در آغوش گرفتن و نوازش حد و مرز خاصی ندارد.

در آغوش گرفتن نباید فقط بین شما و شریک زندگی تان باشد. می تواند حتی با دیگر افراد هم باشد—می توانید شانه های خودتان را مالش دهید! همچنین می توانید دوستان تان را در آغوش بگیرید و یا با حیوان خانگی تان بازی کنید. اگر نمی خواهید که اجتماعی باشید یا دوست صمیمی ندارید, هرگز نترسید! می توانید حمام آب گرم بگیرید و یا ماساژ داشته باشید. احساس گرمایی که همراه با هر نوعی از ماساژ باشد کافی است که در بدن تان هورمون اکسی توسین را آزاد کند و به شما حس خوبی ببخشد!

سعی کنید این پیشنهادات علمی را برای بهبود خلق و خویتان و بدست آوردن حس شادی بیشتر تمرین کنید: 15 راهکار ساده برای غلبه بر افسردگی و غم

نظرات کاربران

  • مهدی

    عالی بود

    جمعه 14 فروردین 1394

نظر شما