وقتیکه به تغییر کارتان فکر می کنید چه مواردی را باید مد نظر قرار بدهید
3077 بازدید | کار

وقتیکه به تغییر کارتان فکر می کنید چه مواردی را باید مد نظر قرار بدهید

مردم بدلایل مختلفی تغییر شغل شان را مد نظر قرار می دهند. شاید احساس کنند هیچ فضایی برای رشد در شغل فعلی شان ندارند, یا اینکه کارشان آنقدرها هم که فکر می کردند امیدوار کننده نبوده. در هر صورت, تغییر کار می تواند امری دلهره آور باشد, اما اگر می خواهید رضایت در زندگی حرفه ای تان داشته باشید به همان نسبت هم می تواند واجب باشد. اگر قصد تغییر شغل تان را دارید در ادامه 8 پرسش برای اینکار ذکر شده است.

1. آیا واقعا قصد دارید شغل تان را تغییر بدهید؟

قبل از اینکه بدنبال کار جدیدی باشید, اول باید از خودتان بپرسید که از شغل تان ناراضی هستید, یا از همکارانتان. اگر واقعا از کاری که می کنید لذت می برید, فقط ممکن است بدلیل محیط کاری تان و یا سیاست کارفرما و یا همکاران جاری تان باشد که باعث شده تا ناراضی بشوید. اگر شرکتی که برایش کار می کنید علت عدم رضایت تان باشد, انتظار برای تغییراتی در کارکنان ممکن است ضروری بنظر برسد. اگر واقعا این شغل تان است که شما را ناراضی کرده, پس می توانید شروع کنید و گزینه های جدیدی برای آینده تان در نظر بگیرید.

2. ارزش هایتان چیست؟

تعیین کنید که کدامیک از ارزش هایتان می توانند شما را به سمت کار جدید و رضایت بخشی هدایت کنند. در حقیقت, ممکن است عدم اتصال با ارزش هایتان باعث بروز این نارضایتی در زندگی کاری تان شده باشد. ببینید چه توقعاتی از زندگی کاری جدید تان می خواهید. آیا خوب بودن کار و یا کمک به دیگران مد نظرتان است؟ یا بیشتر علاقه دارید کاری اسم و رسم دار و با فرصتی برای بالا رفتن از پله های ترقی شرکت داشته باشید؟

3. آیا مهارت هایتان قابل انتقال است؟

برای برخی, انتقال به یک کار جدید می تواند کمی ترسناک باشد – مخصوصا اگر بخواهید کاری پیدا کنید که به مجموعه ای از مهارت ها نیاز داشته باشد که در حال حاضر ندارید. سعی کنید بروی مهارت هایی که قابل انتقال به هر حرفه ای هستند تمرکز کنید. برای مثال, اگر دارای تجربه مدیریتی هستید, این می تواند در هر صنعتی که وارد می شوید مفید واقع شود. اگر دارای مهارت های فنی و یا تجربه در زمینه فروش هستید, همچنین می تواند در طیف گسترده ای از زمینه های مختلف مفید واقع بشود. با شناخت مهارت های قابل انتقال تان, می تواند راحتر باشد که به کار جدید انتقال پیدا کنید و کار فرمایی را بیابید که مایل به استخدامتان باشد.

4. آیا با شروع مجدد مشکلی ندارید؟

اگر برای تعویض کارتان برنامه ریزی می کنید, باید آماده باشید تا از پله اول نردبان ترقی دوباره شروع کنید. در بیشتر موارد, برای اینکه از پله نردبان ترقی دوباره بالا بروید باید صلاحیت تان را در کار جدید اثبات کنید. آیا از دست دادن جایگاهتان در کار سابق اشکالی ندارد؟ از آن مهم تر: قطع و یا کاهش دستمزد دریافتی فعلی تان برایتان مهم نیست؟

5. آیا فضای پیشرفت در کار جدیدتان وجود دارد؟

فکر اینکه کارتان را تعویض کنید ممکن است هیجان انگیز باشد, اما امکان رشد در شرکت جدید تامل برانگیز است؟ مطمئن بشوید کاری پیدا می کنید که امکان رشد را برایتان فراهم کند و کشف اینکه که در کار جدید فرصت های تازه ای وجود دارد بسیار حیاتی است. بدون فضایی برای رشد, خودتان را در نهایت در بن بست حرفه ای می یابید و از اینکه تغییر شغل دادید پشیمان خواهید شد.

6. آیا درآمد کافی برای پوشش دادن زندگی تان خواهد داشت؟

شاید منصفانه نباشد, اما باید دستمزدی که در حرفه جدید دریافت می کنید را هم مد نظر قرار بدهید. آیا آنقدر است که بتوانید زندگی فعلی تان را پوشش بدهید؟ در برخی موارد, باید افزایش حقوق تان در آینده را هم در نظر بگیرید. بهر حال, اگر مجبور به پذیرش کاری با درآمد پایین شدید, باید حتما مد نظر قرار بدهید که آیا تاثیری بروی زندگی فعلی تان خواهد داشت یا خیر.

7. برای چه شرکتی دوست دارید کار کنید؟

زمانی را هم برای تحقیق درباره شرکت آینده تان بگذارید. ببینید پنداره شرکت چیست و بزرگترین چالش های پیش رویش چه مواردی هستند؟ آیا مهارت و یا دانشی دارید که بتواند در جهت رفع این مشکلات کمک کند؟ آیا این شرکت محیطی را فراهم می کند که حس کار کردن راحت را به شما بدهد؟

8. چه کسی می تواند برای این تغییر شغلی به شما کمک کند؟

روابط شبکه ای در هر زمینه ای اهمیت دارد, و اگر برای تغییر شغل برنامه ای دارید, هر کمکی که لازم دارید باید از دیگران بگیرید. سعی کنید افرادی را بیابید که در همین زمینه ای که شما علاقه دارید مشغول فعالیت باشند و سوالاتی در مورد کار از آنها بپرسید. اینکار به شما این ایده را می دهد که آیا این شغل برایتان خوب است و با ارزش هایتان همخوانی دارد یا خیر. زمان کافی برای جستجو و مطالعه نشریات موجود در زمینه صنعت یا بلاگ هایی در آن زمینه اختصاص بدهید و تا جائیکه می توانید در مورد زمینه کاری جدیدتان اطلاعات کسب کنید.

هر چه بیشتر در این مورد بیاموزید و نکات بالا را مد نظر قرار بدهید, می توانید شانس یافتن کار رویایی تان را افزایش بدهید.

اگر از کارتان لذت نمی برید, این نکات را دنبال کنید: چطور با کاری که دوست ندارید مقابله کنید

نظرات کاربران

بدون نظر

نظر شما